Kategorie
Czytaj o nas na blogu:

 

  

 

Oglądaj na YouTube

 

Zobacz jak to wygląda

Surrealistyczny świat Rafała Olbińskiego 2
Surrealistyczny świat Rafała Olbińskiego

Rafał Olbiński urodził się w Kielcach. Skończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W roku 1981 wyemigrował do USA, gdzie szybko nabrał na popularności jako znakomity ilustrator i malarz.

Wykłada na wpływowej Szkole Sztuk Pięknych w Nowym Yorku. Jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie w czasopismach New York TimeNewsweek, New Yorker, Time. Jest twórcą licznych plakatów do amerykańskich oper New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera.

Rafał Olbiński otrzymał za swoje ilustracje, plakaty i obrazy ponad 150 nagród. W 1994 roku zdobył w Paryżu Prix Savignac, odpowiednik Oskara za najbardziej znaczący plakat roku.

W 2006 roku Prezydent RP odznaczył artystę złotym medalem Gloria Artis. Prace Rafała Olbińskiego zdobią m.in. ściany Biblioteki Kongresu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Carnegie Foundation i The National Arts Club w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie, Suntory Muzeum w Osace oraz wielu innych prestiżowych galerii i muzeów na całym świecie. 


Niewinność
 


Nie oceniaj książki po okładce


Atak przekonań


Requiem dla ptaków 
 


Glicynia


Wewnątrz mnie


Łzy

 

Ważnym wątkiem w ilustracjach Olbińskiego są kobiety. Tworząc ich portrety, nie korzysta z modelek - maluje z wyobraźni, czasami tylko inspiruje się zdjęciami z kolorowych magazynów. "W polskiej mitologii jest kobieta - dziewica i kobieta - matka, a nie ma tej, która chce mieć dzieci. I ja właśnie tę kobietę maluję" - wyjaśnia Olbiński.

Swoim widzeniem świata artysta rozbudza naszą wyobraźnię. Dzięki jego obrazom możemy postrzegać świat trochę inaczej, ciekawiej, głębiej! Nie unikajmy tego, otwórzmy się na nieznane...

 

Komentarze do wpisu (2)

25 października 2016

Fantastyczne prace, niezwykłe wizje. Kiedy u Państwa w sprzedaży...?

26 października 2016

Zrobimy iluzje na wiosnę. Nie koniecznie Olbińskiego, ale coś na pewno będzie :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl