Początki wielkiego mistrza i łamanie konwenansów
Gustav Klimt urodził się 14 lipca 1862 roku na ubogich przedmieściach Wiednia. Żył w skromnych warunkach, tak też się nosił. Był drugim z siedmiorga dzieci. Jako syn złotnika-grawera uczył się technik rzemieślniczych, co niewątpliwie stanowiło sprzyjające warunki do rozwijania swoich pasji artystycznych. Młody i zdolny Gustav wraz z otrzymaniem stypendium rozpoczął naukę w Szkole Rzemiosła Artystycznego, by dalej kontynuować ją w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej. Początek kariery stanowiła praca malarza - dekoratora. Stworzył spółkę artystyczną Künstler Compagnie, z której usług korzystała cała stolica, jak i sam rząd.
Wraz ze swoimi braćmi - Franzem i Ernstem zdobił ściany majestatycznych, wiedeńskich budowli, m.in. Teatru Zamkowego. Pierwszy sukces artystyczny odniósł zaraz po studiach w roku 1888, kiedy to jako 26-latek został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za dekorację Burgtheatru. Okres złoty twórczości przypadał na lata 1903- 1910.
Gustav Klimt zdobył klasyczne wykształcenie, jednak szukał swojego stylu, który wyszedłby poza obowiązujące schematy i artystyczne konwenanse. Surowy, akademicki styl nie odpowiadał mu, bowiem sztuka w mniemaniu Klimta winna być spostrzegana tylko w kategoriach estetycznych. Sztuka wiedeńskiego artysty odchodziła stopniowo od historii, wyznaczając tym samym nowy nurt modernizmu. Rewolucja dokonana przez Gustava Klimta spowodowała, że stał się największym spośród artystów austriackich. Tworząc obrazy, skupiał się na doznaniach estetycznych, przepełnionych dekoracyjnością oraz blaskiem. Fascynacja Klimta złotem zaowocowała tzw. złotym okresem w jego twórczości i stworzeniem obrazów, po dziś dzień bijących rekordy popularności.
Drzewo życia, 1905
Dzieło życia Gustava Klimta Pocałunek
Artysta nigdy nie stworzył swego autoportretu. Fascynowały go kobiety i to im poświęcił większość swoich prac. Wiedeńska burżuazja nie akceptowała jego wizerunku kobiety: często nagiej i dominującej femme fatale. Pocałunek to dzieło otwierające wspomniany okres. Oto para kochanków na skarpie kwiecistej łąki za chwilę połączy swe usta. Mężczyzna obejmuje ramionami partnerkę, ona zaś trzyma dłoń na jego szyi. Złote szaty zdobią geometryczne wzory, symbolizujące kobiecą delikatność i męską siłę.
Pocałunek, 1907
Pocałunek to dzieło kultowe, symbol sztuki wiedeńskiej i dzieło życia malarza. Przepełniony zmysłowością, aurą tajemnicy oraz bogatym ornamentem. Wciąż prowokuje do dyskusji. Badaczom nigdy nie udało się jednoznacznie ustalić, kim są postacie na obrazie Gustava Klimta. Jedna z hipotez twierdzi, że to kochanka i towarzyszka życia artysty- Emilia Flöge, z którą łączyła malarza wielka namiętność. Podejrzewano także, że tajemnicza postać na obrazie to Adele Bloch- Bauer, której poświęcił inne wielkie dzieło. Pocałunek po raz pierwszy pokazany został publiczności w 1908 roku. Niedługo po debiucie, obraz kupiła Galeria Austriacka Górnego Belwederu, w której znajduje się do dziś. W Górnym Belwederze można podziwiać inne obrazy Klimta, bowiem mieści się tutaj największa kolekcja jego dzieł. To sztuka, w której dominuje mnogość symboli, różnych kompozycji i płaszczyzn.
Najdroższy obraz świata. Wiedeńska Mona Lisa
Flagowym obrazem z kobiecych portretów Gustava jest portret Adele Bloch-Blauer, zwany także wiedeńską Mona Lisą. Ze złotych płatków wynurza się perłowa twarz zmysłowej kobiety, o sennym spojrzeniu. Jej policzki są zarumienione, a usta pokryte czerwona szminką. Ubrana jest w bogato zdobioną suknię z egzotycznym ornamentem. Nowa muza była córką bankowca oraz żoną zamożnego człowieka. Klimt Gustav otrzymał zamówienie na portret od Ferdynanda- męża Adeli w 1903 roku. Kilka lat zajęło mu przygotowanie odpowiedniego szkicu. Inspiracją dla artysty był portret Cesarzowej Teodory z VI wieku, który ujrzał w bazylice w Rawennie. Adele Bloch-Bauer była też piękna, wykształcona i, co ciekawe, młodsza o 20 lat od swojego mistrza. Prawdopodobnie i tych dwoje łączył romans. W 2006 roku Neue Galerie New York, specjalizująca się głównie w sztuce artystów austriackich, sprzedała dzieło za 135 milionów dolarów. To najwyższa cena, jaką do tamtej pory, uzyskano za obraz.
Portret Adele Bloch-Bauer I, 1907
Portret Adele Bloch-Bauer II, 1912
Natomiast za najbardziej erotyczne dzieło Gustava Klimta uważa się obraz Danae. Olej na płótnie przedstawia rudowłosą kobietę, zwiniętą w kłębek, przeżywającą chwilę rozkoszy.
Danae, 1907
Pracę artysty przepełnia zmysłowość i erotyzm. Malarz nigdy się nie ożenił, mimo to głębokie relacje łączyły go z wieloma, inspirującymi kobietami. Jak sam twierdził, bał się miłości i czuł przed nią respekt.
Emilie Flöge, 1902
Inspiracją była również natura, a kwiatowy ogród obok pracowni, prywatną arkadią artysty. Malował także pejzaże. Praca nad nimi była dla Klimta odprężeniem i sposobem na rozładowanie emocji. Reprodukcje dzieł i grafik artysty zdobią na całym świecie pomieszczenia i przedmioty użytku codziennego. To wspaniały i niedrogi sposób na zaproszenie sztuki i barw do swoich wnętrz. Gustav Klimt zmarł w 1918 roku w Wiedniu, stając się jeszcze za życia przywódcą wiedeńskiego modernizmu.
Trzy okresy życia kobiety, 1905
Śmierć i życie, 1908
Nadzieja II, 1907
Fryz Beethoovena, 1902
Jeśli chcesz poczuć się jako wielki artysta, ale brakuje Ci odwagi namalować własne dzieło, wypróbuj malowanie po numerach. Szeroki wybór obrazów czeka na Ciebie w sklepie Artimento.
Zobacz także pozostałe wpisy:
- Malowanie po numerach dla seniorów
- Malowanie po numerach w ciąży
- Hieronymus Bosch
- Michał Anioł perfekcjonista epoki renesansu
- Haft diamentowy FAQ
- Pomysły na prezent świąteczny
- Alfons Maria Mucha życie i twórczość ikony secesji
- Impresjonizm w malarstwie
- Malowanie po numerach instrukcja krok po kroku
- Co daje malowanie po numerach
- Frida Kahlo historia talentu i cierpienia
- Vincent van Gogh malarz niedoceniony za życia
- Pablo Picasso malarz wśród poetów
- Andy Warhol
- Zdzisław Beksiński
- Mistrz współczesnej sztuki afrykańskiej Clement Nwafor
- Surrealistyczny świat Rafała Olbińskiego
- Mistrz iluzji Rob Gonsalves
- Równoległe światy Jacka Yerki
- Polski Salwador Dali Tomasz Sętowski
- Świat marzeń sennych Cristiana Schloe
- 5 malarzy zakochanych w jesieni
- Jeff Rowland inna koncepcja deszczu
- Emerico Imre Toth malarz zakochany w jesieni
- Francis McCrory magia deszczu
- Obrazy na liściach malowane
- Radosny świat kolorów Olgi Darczuk
- Niesamowite obrazy Leonida Afremowa
- Steve Hanks i jego realizm emocjonalny
- Malarstwo abstrakcyjne Eleny Karpinski
- Utracony Raj Tomasa Sancheza
- Nadzwyczajne obrazy z którymi pokochasz zimę
- Śnieżne obrazy Toma Bakera
- Magia Świąt Bożego Narodzenia
- Prezenty do 100 zł na święta których kobieta długo ci nie wybaczy
- Richard Savoie i jego zimowe obrazy pastelowe
- Najlepsze filmy o malarzach
- Jak rozpoznawać dzieła słynnych malarzy
- Najlepsze filmy o sztuce i nie tylko
- Justyna Kopania spacery pod gwiazdami
- Wiosenne kwiaty Namaluj własną wiosnę
- Jak dobierać ramy do obrazów po numerach
- Nocne panoramy miast
- Lodowcowy hyperrealizm Zarii Forman
- Niewidomy malarz i jego fantastyczne obrazy
- Van Gogh Alive sztuka w przestrzeni multimedialnej
- Po co komu artterapia
- Subtelność w obrazach Lauri Blank
- Jak zwalczyć negatywne emocje za pomocą pędzla
- Najbardziej orzeźwiające obrazy tego lata
- Koty wybitnych malarzy
- Obrazy znanych NIEmalarzy
- We dwoje
Zobacz również:
Nowości