Kategorie
Czytaj o nas na blogu:

 

  

 

Oglądaj na YouTube

 

Zobacz jak to wygląda

Najlepsze filmy o malarzach 8
Najlepsze filmy o malarzach

Frida (2002)

Film o interesującej kobiecie, o burzliwej osobowości, o pragnieniu i bezmiernej energii. Frida miała 20 lat, kiedy poślubiła znanego meksykańskiego artystę – Diego Riverę, podstarzałego, bogatego i rozpustnego. Jest to opowieść o życiu wybitnej malarki i jednocześnie kobiety, dla której na pierwszym miejscu była miłość i rodzina. Na szczególną uwagę zasługuje też muzyka do filmu.

 

Modigliani – pasja tworzenia (2004)

 Modigliani

‘Poznaj wartość każdej przeżytej minuty, tylko wtedy życie będzie miało sens. Tylko wtedy na łożu śmierci będziesz się mógł do niej uśmiechnąć i bez cienia żalu odejść w nową podróż.’

Bardzo mocny i emocjonalny film o rywalizacji pomiędzy Modiglianim, a Picassem. Dwoma błyskotliwymi, aroganckimi i wściekle zazdrosnymi o swoją pozycję malarzami, przeplatany opowieścią o największej tragicznej historii miłosnej w dziejach sztuki.

 

Pollock (2006)

Pollock

Film o jednym z najgłośniejszych współczesnych amerykańskich malarzy - Jacksonie Pollocku. Pollock znany jest między innymi jako twórca techniki malarskiej - action painting, zwanej także malarstwem akcji lub gestu.

Film jest próbą odpowiedzi na pytanie o tym, co decyduje o wielkości współczesnych artystów: czysty talent, czy też umiejętna promocja ich dzieł i opinia wpływowych krytyków. Niezwykle prawdziwe studium autodestrukcyjnej pasji artysty, która przyniosła mu sławę, uznanie, a w końcu upadek i samotność.

 

Dziewczyna z perłą (2003)

Dziewczyna z perłą

16 letnia służąca Griet w domu malarza Johannesa Varmeera, została poproszona o to, żeby pozować do jego obrazu. W ten sposób powstaje nowe arcydzieło. Film opowiada historię tworzenia obrazu, który powstał w wyniku kilku dramatów osobistych, skomplikowanych relacji, czyjejś radości, czyjegoś nieszczęścia.

 

Vincent & Theo (1990)

Vincent-i-Theo

Film ukazuje skomplikowane relacje pomiędzy Vincentem van Goghiem a jego bratem Theodorem, który poświęcił swój talent organizacyjny, aby ułatwić życie brata – geniusza. Piękne pejzarze i atmosera, które inspirowały malarza pozwalają widzom głęboko poczuć świat artysty.

 

Basquiat - Taniec ze śmiercią (1996)

Basquiat

Opowieść o krótkim, ale pełnym dramatycznych przeżyć życiu nowojorskiego malarza Jeana-Michela Basquiat. Jest to historia o szczęściu, kiedy jesteś młody i jeszcze wszystko masz przed sobą. O tym jak trudno jest walczyć osobom wrażliwym w świecie zazdrości i pokus.

 

El Greco (2007)

El-Greco

Jest to opowieść o podróży wybitnego hiszpańskiego malarza, rzeźbiarza i architekta El Greco z Krety do Wenecji, a następnie do Toledo, w poszukiwaniu wolności i miłości. Musi on jednak stawić czoła swojemu największemu wrogowi – hiszpańskiej inkwizycji.

Marzyciele odkryją dla siebie piękną historię miłosną. Miłośnicy historii będą mogli cieszyć się szczegółami odtworzonej w filmie epoki. Dla miłośników sztuki i malarzy – dużo o teorii sztuki wielkiego mistrza. Jego argumenty i zapytania, które powsają podczas tworzenia obrazów, pozwolą zobaczyć świat oczami artysty i głębiej zrozumieć jego twórczość. Film otrzymał nagrodę Goya za najlepsze kostiumy.

 

Wyjście przez sklep z pamiątkami (2010)

Wyjście-prez-sklep-z-pamiatkami

Film przedstawia francuskiego sklepikarza, który postanowił odnaleźć i zaprzyjaźnić się z Banksym, ulicznym artystą o nikomu nieznanej tożsamości. Film cechuje niezwykła, ale wspaniała mieszanka humoru i sensowności. Przedstawia on problemy trochę nietypowo oraz pozytywnie.

 

Popiołki (2008)

Popiolki

Historia bolesnej i nie do końca platonicznej miłości Federica García Lorcę i Salvadora Dalego. Dali zawsze twierdził, że przyjaźń z Lorką była jednym z najważniejszych aspektów jego życia. Piękna, fascynująca, nieznośnie smutna historia, która pozostanie w pamięci.

 

Moja lewa stopa (1989)

Moja-lewa-stopa

Film powstał na podstawie książki Christy Brown, Irlandskiego pisarza i artysty, który cierpi na paraliż i maluje swoje obrazy, używając lewej stopy. Mimo wszystko, udaje mu sie osiągnąć sławę i uznanie, nauczyć się czerpać radość z życia i znależć prawdziwą miłość. Jest to opowieść o odwadze i wytrwałości. Dwa zasłużone Oskary.

Obraz, podobny do dzieł niektórych artystów możesz stworzyć własnoręcznie!

 

Komentarze do wpisu (8)

23 czerwca 2015

Widziałam Exit Through The Gift Shop i Fride. Po obydwu byłam bardzo zakręcona i zmotywowana do działania i poświęceń. Świetna lista, napewno wykorzystam na chwilę zwątpienia.

23 czerwca 2015

Pollock i Basquiat - Taniec ze śmiercią to niesamowite portrety artystów i ich jedności oraz zmagań ze sztuką. Moja lewa stopa - genialna rola Daniela D. Lewisa Frida lubię Z PL najbardziej niesamowity film o tej tematyce to Angelus o Śląskim malarz i teozofie Teofilu Ociepce. Mój Nikifor z niezapomnianą kreacją Krystyny Feldman ---------------------- Pozdrawiam :)

24 czerwca 2015

Super lista. nie wszystkie filmy widziałam i chętnie to nadrobię. Ja polecam dodatkowo "Wielkie oczy" o amerykańskiej malarce Margaret Keane.

24 czerwca 2015

Cieszę się, dziewczyny, że oglądacie takie filmy:) I dziękuję za te polecone - koniecznie muszę obejrzeć!

4 września 2015

Jest jeszcze "Picasso - twórca i niszczyciel" z 1996 z rewelacyjną kreacja Hopkinsa :)

31 stycznia 2016

Polecam "Wypisz wymaluj miłość" Dzięki za listę

20 sierpnia 2016

basquiat to z moich ulubionych filmow:)

6 stycznia 2017

Brakuje filmu najwazniejszego - 'Rublowa' wedlug Tarkowskiego...

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl