Impresjonizm (fr. impressionisme, łac. impressio „odbicie”, „wrażenie”) to kierunek w szeroko pojętej kulturze. Odnosił się nie tylko do sztuki, ale również literatury, filmu czy muzyki. Impresjonizm narodził się w Paryżu w drugiej połowie XIX wieku. I choć znany był początkowo wyłącznie w Europie, to bardzo szybko rozwinął się również w Ameryce.
Głównym założeniem impresjonizmu w malarstwie i pozostałych dziedzinach kultury była ucieczka od realizmu, od sztywnych zasad sztuki antycznej, religijnej i historycznej, od nierealnej doskonałości.
Twórcy tego nurtu unikali zwyczajnego odwzorowania rzeczywistości, przekazywali natomiast w swoich dziełach doznania oraz emocje, które w danej chwili odczuwali oni sami lub bohaterowie ich dzieł.
Nazwa nurtu pochodzi od obrazu jednego z prekursorów kierunku Claude’a Moneta Impresja. Wschód słońca. Obraz skupia w sobie całą ideę impresjonizmu - dążenie do utrwalenia ulotnej, przemijającej chwili.
Claude Monet Impresja. Wschód słońca.
Za początek impresjonizmu uważa się pierwszą wystawę sztuki nowatorskiej, w trakcie której swoje dzieła przedstawił m.in. Claude Monet, Auguste Renoir, Camille Pissarro i Edgar Deges. Odbyła się ona w 1874 roku w atelier fotograficznym Gasparda-Félixa Tournachon, znanego pod pseudonimem „Nadar”.
Ten odnoszący się do zmysłowych doznań artystów kierunek w sztuce spotkał się jednak początkowo z wieloma słowami krytyki. Największy sprzeciw wzbudzała technika malowania impresjonistów oraz sposób przedstawiania rzeczywistości na ich obrazach.
Jakie są cechy impresjonizmu?
Malarstwo impresjonistyczne wprowadziło do świata sztuki wiele świeżości. Dzieła z tego okresu charakteryzuje głównie spokój, harmonia oraz porządek. Obrazy są jaśniejsze, a kolorystyka ogranicza się do ośmiu podstawowych barw. Impresjoniści niezwykle sprawnie manipulowali światłem i cieniem. To dzięki tym dwóm elementom obrazy impresjonistyczne mają niezwykły i niepowtarzalny wymiar, wypełnione są ruchem i nasycone światłem.
Dla impresjonistów najważniejszy był sposób malowania obrazów, a niekoniecznie to, co one przedstawiały. Autonomicznymi składnikami obrazu stały się kolor oraz forma. Dużą uwagę skupiano na przedstawieniu zmiennych warunków atmosferycznych. W dziełach artystów widzimy opady deszczu, ruch chmur czy odbijające się na wodzie promienie światła. Ta umiejętność odegrała wielką rolę podczas malowania obrazów w plenerze.
Co malowali impresjoniści? Co było charakterystyczne dla dzieł impresjonistów?
Impresjoniści wprowadzili niemały zamęt do świata sztuki i dość sztywnego malarstwa. Impresjonistyczne malarstwo przedstawiało nie tylko naturę, ale też niezwykle żywe otoczenie miejskie. Doskonale przedstawił to w obrazie "Bal w Moulin de La Galete” malarz Auguste Renoir. Inspiracją dla malarzy był m.in. taniec i gwarne imprezy. Wielki potencjał w tańcu odkrył Edgar Degas w swoim dziele „Primabalerina”.
Auguste Renoir Bal w Moulin de La Galete
Edgar Degas Primabalerina
Romantyczni artyści odrzucili tematykę biblijną, mitologiczną czy historyczną na rzecz codzienności, wypoczynku i zabawy. Sceny rodzajowe były dla impresjonistów równie ważne co te przedstawiające krajobraz. Artyści skupili się na przemijającej rzeczywistości i utrwaleniu swych ulotnych przeżyć.
Impresjonisci tworzyli za pomocą zmieszanych kolorów podstawowych - zielonego, niebieskiego, indygo, fioletowego, czerwonego, pomarańczowego i żółtego. Farby nie były już tak drogie, ponieważ stworzono ich syntetyczne odpowiedniki. Malowanie stało się wygodniejsze i bardziej przystępne cenowo. Rewolucja dotknęła nie tylko farb, ale też pędzli, które stały się twardsze i bardziej różnorodne, a także akcesoriów malarskich, dzięki którym artyści mogli tworzyć w plenerze.
Znani przedstawiciele impresjonizmu
Do głównych przedstawicieli impresjonizmu należą Claude Monet, Auguste Renoir, Edgar Degas, Camille Pissarro, Alfred Sisley, Max Liebermann, Józef Pankiewicz, Władysław Podkowiński i inni. Ci wielcy malarze wnieśli do świata malarstwa wiele zamętu i świeżości. Ich dzieła pobudzają wyobraźnię i sprawiają, że ogląda się je wyjątkowo miło i przyjemnie.
Claude Monet (1840-1926)
Claude Monet to niewątpliwie jeden z czołowych przedstawicieli impresjonizmu. Swój warsztat malarski rozwijał w paryskiej Académie Suisse, gdzie poznał innych zbuntowanych twórców marzących o rewolucji w ówczesnej zbyt realistycznej sztuce.
Inspiracją dla młodego Moneta były krajobrazy Maroka czy wyjazdy malarskie do podparyskiego Barbizonu. Do malowania w plenerze zachęcił go sam Eugène Boudin, uznawany za jednego z kluczowych prekursorów impresjonizmu. W 1972 roku powstał jeden z najważniejszych obrazów Moneta - „Impresja, wschód słońca”. W kolejnych stworzył równie głośne i zachwycające do dziś dzieła takie jak: „Pole Maków w Argenteuil”, „Wschód słońca (Marina)”, „Zachód słońca nad Sekwaną” i wiele innych.
Claude Monet Pole Maków w Argenteuil
Claude Monet Zachód słońca nad Sekwaną
Auguste Renoir (1841-1919)
Swoją artystyczną karierę rozpoczął od malarstwa na porcelanie. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych francuskich impresjonistów. Renoir stworzył około sześćset tysięcy obrazów! Malował przede wszystkim portrety, martwą naturę i krajobrazy. Pod koniec życia zajmował się rzeźbą.
Auguste Renoir Śniadanie wioślarzy
Auguste Renoir Nad wodą
Auguste Renoir La_Grenouillère
Edgar Degas (1834-1917)
W przeciwieństwie do swoich „kolegów po fachu”, Degas najchętniej malował w pracowni, nie zaś w plenerze. Wolał odtwarzać sztukę z pamięci, aniżeli kopiować to, co widzi. Tego impresjonistę znamy przede wszystkim dzięki obrazom przedstawiającym baletnice, zarówno te tańczące jak i przygotowujące się do występu od świata kulis.
Edgar Degas Lekcja tańca
Edgar Degas Tancerka w zielonym
Camille Pissarro (1830-1903)
Był wielokrotnym uczestnikiem wystaw impresjonistycznych. Uwielbiał malować pejzaże, krajobraz oraz charakterystyczne dla impresjonizmu scenki miejskie. Jego słynne dzieła to m.in. „The Boulevard Montmartre at Night” czy „ Garden in Pontoise”.
Camille Pissarro The Boulevard Montmartre at Night
Camille Pissarro Garden in Pontoise
Alfred Sisley (1839-1899)
Tworzył w Paryżu. Swoje ukochane jesienne i zimowe pejzaże malował w plenerze. Jego dzieła, takie jak „Kanał Saint-Marin” czy „Pod mostem w Hampton Court” uznano dopiero po jego śmierci. Sisley zmarł samotnie, nie odnosząc za życia zbytniego sukcesu.
Alfred Sisley St. Martin Canal
Alfred Sisley Pod mostem w Hampton Court
Max Liebermann (1847- 1935)
Urodził się w Berlinie. Ma na swoim koncie wiele wyjątkowych impresjonistycznych dzieł. Liebermann, zwany również niemieckim Renoirem, tworzył pejzaże i sceny rodzajowe. Jego słynne dzieła to „Kąpiący się chłopcy”, „Żydowska dzielnica w Amsterdamie” czy „Gra w polo”.
Max Lieberman Kąpiący się chłopcy
Max Lieberman Żydowska dzielnica w Amsterdamie
Józef Pankiewicz (1866-1940)
Polski przedstawiciel impresjonizmu urodzony w Lublinie. Impulsem do tworzenia impresjonistycznego malarstwa były dzieła Claude Moneta. Swoje pejzaże malował w Kazimierzu na Wisłą. Jego słynny impresjonistyczny obraz „Wóz z sianem” prezentowano w Muzeum narodowym w Krakowie.
Józef Pankiewicz Pankiewicz wóz z sianem
Józef Pankiewicz Port w Saint Tropez
Władysław Podkowiński (1866-1895)
Polski impresjonista urodzony w Warszawie. Malował pejzaże, a jego słynne dzieło „Konwalia”, „W ogrodzie przy klombie” czy „Dzieci w ogrodzie” podziwiano w licznych muzeach polskich m.in. w Poznaniu, Warszawie czy Krakowie.
Władysław Podkowiński Konwalia
Władysław Podkowiński Dzieci w ogrodzie
Jeśli chcesz poczuć się jako wielki artysta, ale brakuje Ci odwagi namalować własne dzieło, wypróbuj malowanie po numerach Artimento.
Zobacz także pozostałe wpisy:
- Malowanie po numerach dla seniorów
- Malowanie po numerach w ciąży
- Hieronymus Bosch
- Michał Anioł perfekcjonista epoki renesansu
- Haft diamentowy FAQ
- Pomysły na prezent świąteczny
- Alfons Maria Mucha życie i twórczość ikony secesji
- Malowanie po numerach instrukcja krok po kroku
- Co daje malowanie po numerach
- Frida Kahlo historia talentu i cierpienia
- Vincent van Gogh malarz niedoceniony za życia
- Pablo Picasso malarz wśród poetów
- Andy Warhol
- Gustav Klimt
- Zdzisław Beksiński
- Mistrz współczesnej sztuki afrykańskiej Clement Nwafor
- Surrealistyczny świat Rafała Olbińskiego
- Mistrz iluzji Rob Gonsalves
- Równoległe światy Jacka Yerki
- Polski Salwador Dali Tomasz Sętowski
- Świat marzeń sennych Cristiana Schloe
- 5 malarzy zakochanych w jesieni
- Jeff Rowland inna koncepcja deszczu
- Emerico Imre Toth malarz zakochany w jesieni
- Francis McCrory magia deszczu
- Obrazy na liściach malowane
- Radosny świat kolorów Olgi Darczuk
- Niesamowite obrazy Leonida Afremowa
- Steve Hanks i jego realizm emocjonalny
- Malarstwo abstrakcyjne Eleny Karpinski
- Utracony Raj Tomasa Sancheza
- Nadzwyczajne obrazy z którymi pokochasz zimę
- Śnieżne obrazy Toma Bakera
- Magia Świąt Bożego Narodzenia
- Prezenty do 100 zł na święta których kobieta długo ci nie wybaczy
- Richard Savoie i jego zimowe obrazy pastelowe
- Najlepsze filmy o malarzach
- Jak rozpoznawać dzieła słynnych malarzy
- Najlepsze filmy o sztuce i nie tylko
- Justyna Kopania spacery pod gwiazdami
- Wiosenne kwiaty Namaluj własną wiosnę
- Jak dobierać ramy do obrazów po numerach
- Nocne panoramy miast
- Lodowcowy hyperrealizm Zarii Forman
- Niewidomy malarz i jego fantastyczne obrazy
- Van Gogh Alive sztuka w przestrzeni multimedialnej
- Po co komu artterapia
- Subtelność w obrazach Lauri Blank
- Jak zwalczyć negatywne emocje za pomocą pędzla
- Najbardziej orzeźwiające obrazy tego lata
- Koty wybitnych malarzy
- Obrazy znanych NIEmalarzy
- We dwoje
Zobacz również:
Nowości
Da_ma
Piękne :)