Impresjonizm w malarstwie 1
Impresjonizm w malarstwie

Impresjonizm (fr. impressionisme, łac. impressio „odbicie”, „wrażenie”) to kierunek w szeroko pojętej kulturze. Odnosił się nie tylko do sztuki, ale również literatury, filmu czy muzyki. Impresjonizm narodził się w Paryżu w drugiej połowie XIX wieku. I choć znany był początkowo wyłącznie w Europie, to bardzo szybko rozwinął się również w Ameryce.

Głównym założeniem impresjonizmu w malarstwie i pozostałych dziedzinach kultury była ucieczka od realizmu, od sztywnych zasad sztuki antycznej, religijnej i historycznej, od nierealnej doskonałości.

Twórcy tego nurtu unikali zwyczajnego odwzorowania rzeczywistości, przekazywali natomiast w swoich dziełach doznania oraz emocje, które w danej chwili odczuwali oni sami lub bohaterowie ich dzieł. 

Nazwa nurtu pochodzi od obrazu jednego z prekursorów kierunku Claude’a Moneta Impresja. Wschód słońca. Obraz skupia w sobie całą ideę impresjonizmu - dążenie do utrwalenia ulotnej, przemijającej chwili.

Claude Monet Impresja. Wschód słońca.

Claude Monet Impresja. Wschód słońca.

Za początek impresjonizmu uważa się pierwszą wystawę sztuki nowatorskiej, w trakcie której swoje dzieła przedstawił m.in. Claude Monet, Auguste Renoir, Camille Pissarro i Edgar Deges. Odbyła się ona w 1874 roku w atelier fotograficznym Gasparda-Félixa Tournachon, znanego pod pseudonimem „Nadar”.

Ten odnoszący się do zmysłowych doznań artystów kierunek w sztuce spotkał się jednak początkowo z wieloma słowami krytyki. Największy sprzeciw wzbudzała technika malowania impresjonistów oraz sposób przedstawiania rzeczywistości na ich obrazach.

Jakie są cechy impresjonizmu?

Malarstwo impresjonistyczne wprowadziło do świata sztuki wiele świeżości. Dzieła z tego okresu charakteryzuje głównie spokój, harmonia oraz porządek. Obrazy są jaśniejsze, a kolorystyka ogranicza się do ośmiu podstawowych barw. Impresjoniści niezwykle sprawnie manipulowali światłem i cieniem. To dzięki tym dwóm elementom obrazy impresjonistyczne mają niezwykły i niepowtarzalny wymiar, wypełnione są ruchem i nasycone światłem.

Dla impresjonistów najważniejszy był sposób malowania obrazów, a niekoniecznie to, co one przedstawiały. Autonomicznymi składnikami obrazu stały się kolor oraz forma. Dużą uwagę skupiano na przedstawieniu zmiennych warunków atmosferycznych. W dziełach artystów widzimy opady deszczu, ruch chmur czy odbijające się na wodzie promienie światła. Ta umiejętność odegrała wielką rolę podczas malowania obrazów w plenerze.

Co malowali impresjoniści? Co było charakterystyczne dla dzieł impresjonistów?

Impresjoniści wprowadzili niemały zamęt do świata sztuki i dość sztywnego malarstwa. Impresjonistyczne malarstwo przedstawiało nie tylko naturę, ale też niezwykle żywe otoczenie miejskie. Doskonale przedstawił to w obrazie "Bal w Moulin de La Galete” malarz Auguste Renoir. Inspiracją dla malarzy był m.in. taniec i gwarne imprezy. Wielki potencjał w tańcu odkrył Edgar Degas w swoim dziele „Primabalerina”.

Auguste Renoir Bal w Moulin de La Galete

Auguste Renoir Bal w Moulin de La Galete 

Edgar Degas Primabalerina

Edgar Degas Primabalerina

Romantyczni artyści odrzucili tematykę biblijną, mitologiczną czy historyczną na rzecz codzienności, wypoczynku i zabawy. Sceny rodzajowe były dla impresjonistów równie ważne co te przedstawiające krajobraz. Artyści skupili się na przemijającej rzeczywistości i utrwaleniu swych ulotnych przeżyć.

Impresjonisci tworzyli za pomocą zmieszanych kolorów podstawowych - zielonego, niebieskiego, indygo, fioletowego, czerwonego, pomarańczowego i żółtego. Farby nie były już tak drogie, ponieważ stworzono ich syntetyczne odpowiedniki. Malowanie stało się wygodniejsze i bardziej przystępne cenowo. Rewolucja dotknęła nie tylko farb, ale też pędzli, które stały się twardsze i bardziej różnorodne, a także akcesoriów malarskich, dzięki którym artyści mogli tworzyć w plenerze.

Znani przedstawiciele impresjonizmu

Do głównych przedstawicieli impresjonizmu należą Claude Monet, Auguste Renoir, Edgar Degas, Camille Pissarro, Alfred Sisley, Max Liebermann, Józef Pankiewicz, Władysław Podkowiński i inni. Ci wielcy malarze wnieśli do świata malarstwa wiele zamętu i świeżości. Ich dzieła pobudzają wyobraźnię i sprawiają, że ogląda się je wyjątkowo miło i przyjemnie.

Claude Monet (1840-1926)

Claude Monet to niewątpliwie jeden z czołowych przedstawicieli impresjonizmu. Swój warsztat malarski rozwijał w paryskiej Académie Suisse, gdzie poznał innych zbuntowanych twórców marzących o rewolucji w ówczesnej zbyt realistycznej sztuce.

Inspiracją dla młodego Moneta były krajobrazy Maroka czy wyjazdy malarskie do podparyskiego Barbizonu. Do malowania w plenerze zachęcił go sam Eugène Boudin, uznawany za jednego z kluczowych prekursorów impresjonizmu. W 1972 roku powstał jeden z najważniejszych obrazów Moneta - „Impresja, wschód słońca”. W kolejnych stworzył równie głośne i zachwycające do dziś dzieła takie jak: „Pole Maków w Argenteuil”, „Wschód słońca (Marina)”, „Zachód słońca nad Sekwaną” i wiele innych.

Claude Monet Pole Maków w Argenteuil

Claude Monet Pole Maków w Argenteuil

Claude Monet Zachód słońca nad Sekwaną

Claude Monet Zachód słońca nad Sekwaną

Auguste Renoir (1841-1919)

Swoją artystyczną karierę rozpoczął od malarstwa na porcelanie. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych francuskich impresjonistów. Renoir stworzył około sześćset tysięcy obrazów! Malował przede wszystkim portrety, martwą naturę i krajobrazy. Pod koniec życia zajmował się rzeźbą.

Auguste Renoir Śniadanie wioślarzy

Auguste Renoir Śniadanie wioślarzy

Auguste Renoir Nad wodą

Auguste Renoir Nad wodą

Auguste Renoir La_Grenouillère

Auguste Renoir La_Grenouillère

Edgar Degas (1834-1917)

W przeciwieństwie do swoich „kolegów po fachu”, Degas najchętniej malował w pracowni, nie zaś w plenerze. Wolał odtwarzać sztukę z pamięci, aniżeli kopiować to, co widzi. Tego impresjonistę znamy przede wszystkim dzięki obrazom przedstawiającym baletnice, zarówno te tańczące jak i przygotowujące się do występu od świata kulis.

Edgar Degas Lekcja tańca

Edgar Degas Lekcja tańca

Edgar Degas Tancerka w zielonym

Edgar Degas Tancerka w zielonym 

Camille Pissarro (1830-1903)

Był wielokrotnym uczestnikiem wystaw impresjonistycznych. Uwielbiał malować pejzaże, krajobraz oraz charakterystyczne dla impresjonizmu scenki miejskie. Jego słynne dzieła to m.in. „The Boulevard Montmartre at Night” czy „ Garden in Pontoise”.

Camille Pissarro The Boulevard Montmartre at Night

Camille Pissarro The Boulevard Montmartre at Night

Camille Pissarro Garden in Pontoise

Camille Pissarro Garden in Pontoise

Alfred Sisley (1839-1899)

Tworzył w Paryżu. Swoje ukochane jesienne i zimowe pejzaże malował w plenerze. Jego dzieła, takie jak „Kanał Saint-Marin” czy „Pod mostem w Hampton Court” uznano dopiero po jego śmierci. Sisley zmarł samotnie, nie odnosząc za życia zbytniego sukcesu.

Alfred Sisley St. Martin Canal

Alfred Sisley St. Martin Canal

Alfred Sisley Pod mostem w Hampton Court

Alfred Sisley Pod mostem w Hampton Court

Max Liebermann (1847- 1935)

Urodził się w Berlinie. Ma na swoim koncie wiele wyjątkowych impresjonistycznych dzieł. Liebermann, zwany również niemieckim Renoirem, tworzył pejzaże i sceny rodzajowe. Jego słynne dzieła to „Kąpiący się chłopcy”, „Żydowska dzielnica w Amsterdamie” czy „Gra w polo”.

Max Lieberman Kąpiący się chłopcy

Max Lieberman Kąpiący się chłopcy

Max Lieberman Żydowska dzielnica w Amsterdamie

Max Lieberman Żydowska dzielnica w Amsterdamie

Józef Pankiewicz (1866-1940)

Polski przedstawiciel impresjonizmu urodzony w Lublinie. Impulsem do tworzenia impresjonistycznego malarstwa były dzieła Claude Moneta. Swoje pejzaże malował w Kazimierzu na Wisłą. Jego słynny impresjonistyczny obraz „Wóz z sianem” prezentowano w Muzeum narodowym w Krakowie.

Józef Pankiewicz Pankiewicz wóz z sianem

Józef Pankiewicz Pankiewicz wóz z sianem

Józef Pankiewicz Port w Saint Tropez

Józef Pankiewicz Port w Saint Tropez

Władysław Podkowiński (1866-1895)

Polski impresjonista urodzony w Warszawie. Malował pejzaże, a jego słynne dzieło „Konwalia”, „W ogrodzie przy klombie” czy „Dzieci w ogrodzie” podziwiano w licznych muzeach polskich m.in. w Poznaniu, Warszawie czy Krakowie.

Władysław Podkowiński Konwalia

Władysław Podkowiński Konwalia

Władysław Podkowiński Dzieci w ogrodzie

Władysław Podkowiński Dzieci w ogrodzie 

Jeśli chcesz poczuć się jako wielki artysta, ale brakuje Ci odwagi namalować własne dzieło, wypróbuj malowanie po numerach Artimento.

 

Zobacz także pozostałe wpisy:

  1. Malowanie po numerach dla seniorów
  2. Malowanie po numerach w ciąży
  3. Hieronymus Bosch
  4. Michał Anioł perfekcjonista epoki renesansu
  5. Haft diamentowy FAQ
  6. Pomysły na prezent świąteczny
  7. Alfons Maria Mucha życie i twórczość ikony secesji
  8. Malowanie po numerach instrukcja krok po kroku
  9. Co daje malowanie po numerach
  10. Frida Kahlo historia talentu i cierpienia
  11. Vincent van Gogh malarz niedoceniony za życia
  12. Pablo Picasso malarz wśród poetów
  13. Andy Warhol
  14. Gustav Klimt
  15. Zdzisław Beksiński
  16. Mistrz współczesnej sztuki afrykańskiej Clement Nwafor
  17. Surrealistyczny świat Rafała Olbińskiego
  18. Mistrz iluzji Rob Gonsalves
  19. Równoległe światy Jacka Yerki
  20. Polski Salwador Dali Tomasz Sętowski
  21. Świat marzeń sennych Cristiana Schloe
  22. 5 malarzy zakochanych w jesieni
  23. Jeff Rowland inna koncepcja deszczu
  24. Emerico Imre Toth malarz zakochany w jesieni
  25. Francis McCrory magia deszczu
  26. Obrazy na liściach malowane
  27. Radosny świat kolorów Olgi Darczuk
  28. Niesamowite obrazy Leonida Afremowa
  29. Steve Hanks i jego realizm emocjonalny
  30. Malarstwo abstrakcyjne Eleny Karpinski
  31. Utracony Raj Tomasa Sancheza
  32. Nadzwyczajne obrazy z którymi pokochasz zimę
  33. Śnieżne obrazy Toma Bakera
  34. Magia Świąt Bożego Narodzenia
  35. Prezenty do 100 zł na święta których kobieta długo ci nie wybaczy
  36. Richard Savoie i jego zimowe obrazy pastelowe
  37. Najlepsze filmy o malarzach
  38. Jak rozpoznawać dzieła słynnych malarzy
  39. Najlepsze filmy o sztuce i nie tylko
  40. Justyna Kopania spacery pod gwiazdami
  41. Wiosenne kwiaty Namaluj własną wiosnę
  42. Jak dobierać ramy do obrazów po numerach
  43. Nocne panoramy miast
  44. Lodowcowy hyperrealizm Zarii Forman
  45. Niewidomy malarz i jego fantastyczne obrazy
  46. Van Gogh Alive sztuka w przestrzeni multimedialnej
  47. Po co komu artterapia
  48. Subtelność w obrazach Lauri Blank
  49. Jak zwalczyć negatywne emocje za pomocą pędzla
  50. Najbardziej orzeźwiające obrazy tego lata
  51. Koty wybitnych malarzy
  52. Obrazy znanych NIEmalarzy
  53. We dwoje

Zobacz również:

Nowości

 

Komentarze do wpisu (1)

25 sierpnia 2023

Piękne :)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (ORLEN Paczka) już od 149,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium