Artystyczne formy wyrazu towarzyszą ludzkości od samego początku. Już pierwsze próby ekspresji powstawały w jaskiniach, a wraz z rozwojem i postępem cywilizacji, przenosiły się na inne źródła przekazu. Filmy o tematyce artystycznej, przeróżne wystawy, to najczęściej ambitne przedsięwzięcia, które przyciągają pasjonatów sztuki oraz ludzi, którzy cenią kreatywność oraz chcą się przybliżyć do świata sztuki. Umiejętność operowania obrazem, słowem czy też rzeźbą, to wyrafinowany talent wyrażania siebie oraz próba interpretacji otaczającego nas świata. 

" /> Najlepsze filmy o sztuce i nie tylko - Blog Artimento
Najlepsze filmy o sztuce i nie tylko 0
Najlepsze filmy o sztuce i nie tylko

Sztuka kradzieży

The Art of the Steal


 

Film opowiada historię walki o unikalną kolekcję obrazów dr. Alberta Burnsa po jego śmierci. Kolekcja obrazów impresjonistów, postimpresjonistów i modernistów (w tej kolekcji obrazów Cezanne'a i Picassa była więcej niż w zbiorach muzeów) została oszacowana przez ekspertów na 25 miliardów dolarów. Po śmierci kolekcja przyciąga zainteresowanie największych graczy: od największych muzeów świata i domów aukcyjnych po międzynarodowe korporacje i głównych polityków. Ale wola Burnsa mówi, że kolekcja nigdy nie opuści swojej małej rezydencji w Pensylwanii. Ukazany w filmie skandal łączący stosunki wszystkich warstw społeczeństwa amerykańskiego, zamienia się w podróż z elementami thrillera, a samo tajemnicze zniknięcie kolekcji, przechodzi do historii jako jedna z najbardziej znanych kradzieży na świecie.

Helvetica

 

 

W 50 rocznicę stworzenia czcionki o tej samej nazwie (1957), która stała się najpopularniejsza we współczesnym świecie, Gary Hastwitt wyprodukował niezależny pełnometrażowy film o grafice, typografii i kulturze wizualnej. Celem filmu było ukazanie piękna i wpływu czcionki na nas, świeże spojrzenie na litery otaczające ludzi w codziennym życiu. Miasta - jako zestaw znaków i nagłówków, coś reklamującego lub oświecającego - czym byłoby bez napisów i czcionek? Film został nakręcony w USA, Anglii, Holandii, Niemczech, Belgii i Szwajcarii, wywiady z czołowymi projektantami i drukarniami (Massimo Vinelli, Eric Spikerman, Michael Bjerut), którzy opowiadają o swojej pracy, ludzkiej interakcji ludzi, postmodernizmie i estetyce czcionek.

 

Sztuka reklamy

Art and Copy

 

Żywy, dowcipny i bardzo fascynujący film poświęcony reklamie we wszystkich jej aspektach oraz ludziom, którzy z reklamą pracują: reżyserom, twórcom, artystom i copywriterom. Kilkunastu profesjonalistów mówi o tym, jak zaczęła się ich przygoda z reklamą, o strukturze, którą muszą pokonać każdego dnia, i o konsumentach, którzy nieustannie skarżą się na wszechobecność reklam. Jak i dlaczego legendarne kampanie "Justo Do It", "Think Different", "I love NY" uzależniły miliony ludzi, zamieniając zwykłe produkty w kultowy obiekt i styl życia. Co pojawiło się wcześniej - reklama czy konsumpcjonizm? – zagadnienie pokazane jest na przestrzeni ostatnich 30 lat działalności reklamowej – również w rysach twarzy, które na nas wpłynęły i jednocześnie pozostały zupełnie nieznane.

 

!Women Art Revolution

 

  

Yoko Ono, Cindy Sherman, Marina Abramovich i Guerilla Girls - 40 lat temu kobiety nie uprawiały sztuki zbyt dużo, ale we wczesnych latach 70. wszystko się zmieniło, kobiety zaczęły nie tylko robić karierę, ale także tworzyć prowokacyjne przedstawienia i pokazywać swoje prace w muzeach. Rola kobiet, ich wpływ na sztukę, walka z męskim szowinizmem i stereotypami płciowymi to przedmiot badań Lynn Hershman. W połowie lat 60-tych, ona, początkująca artystka, wypożyczyła aparat fotograficzny i zaczęła fotografować swoje koleżanki. Prace trwały przez dwie dekady: liczne wywiady, autentyczne historie, skandaliczne koleżanki- artystki. Rezultatem jest ekscytujący, pełny faktów i przykładów film o kobiecych zamieszkach w sztuce, okraszony doskonałymi monologami.

 

Beautiful Losers

 

 

"Beautiful Losers" - prawdziwa encyklopedia codziennego życia subkultur młodzieżowych Nowego Jorku w latach 90. To historia grupy niezależnych artystów i projektantów, którzy założyli nowy ruch artystyczny, którego wartości estetyczne oparte są na filozofii ulicy i wolności: graffiti, muzyce indie i skateboardingu. Prawie wszyscy bohaterowie filmów przeszli od zera do szerokiego uznania, a największą wartość w ich pracy pozostaje umiejętność robienia tego, co chcą i swobodnego rozporządzania swoim życiem. Przed kamerą kilkadziesiąt osób mówi o fenomenie popularności i uznaniu tych, którzy nie chcieli się wyróżnić i "zrobili dla siebie sztukę".

 

 Objectified.

 

  

Objectified to pełnometrażowy film dokumentalny o naszych złożonych relacjach z produkowanymi przedmiotami, a  także z ludźmi, którzy je projektują. To spojrzenie na kreatywność w pracy za wszystkim, od szczoteczek do zębów po gadżety techniczne. Ukazanie świata projektantów, którzy na co dzień badają, ponownie oceniają i ponownie tworzą nasze środowisko. Chodzi również o osobistą ekspresję, tożsamość, konsumpcjonizm i zrównoważony rozwój. Dzięki prawdziwym, realnym materiałom i dogłębnej rozmowie, film dokumentuje procesy twórcze niektórych najbardziej wpływowych projektantów produktów na świecie i przygląda się, jak rzeczy, które robią, wpływają na nasze życie. Czego możemy się dowiedzieć o tym, kim jesteśmy i kim chcemy być, z przemiotów, którymi się otaczamy?

 

Andy Warhol. The Complete Picture

 

  

Dwuczęściowa biografia Andy Warhola jest jedną z najbardziej udanych prób Chrisa Rodleya prześledzić i zrozumieć życie kultowego artysty, pisarza, reżysera, który otworzył świat popkulturze i z powodzeniem zjednoczył sztukę i handel. Film stopniowo, scena za sceną, ukazuje widzowi pełny obraz życia człowieka, który stał się przedmiotem sztuki i uwielbienia, symbolem sukcesu i zwycięskiego produktu komercyjnego. Stale występując publicznie, Warhol ukrywał prawie wszystko, co dotyczyło samego siebie. W filmie Rodleya, Warhol pojawia się nie tylko jako legenda i obiekt uniwersalnego kultu, ale także jako nieśmiały, melancholijny człowiek, żyjący wszytskimi zmysłami.

 

Nightwatching

 

 

Jedna z najbardziej malowniczych i pięknych ekranizacji reżysera-artysty Greenaway'a o Rembrandcie oraz jego tajemniczym płótnie "Rifle Company" z 1642 r., znanym jako "Night Watch". W gatunku nie jest to dokument, ale produkcja, oparta na prawdziwych konwencjach. Przez ostatnie 300 lat historycy sztuki próbują rozszyfrować wskazówki artysty o nieujawnionym morderstwie, które pozostawił w swojej pracy. Według reżysera, który przedstawił odbiorcy prawdziwą powieść kryminalną związaną z obrazem, Rembrandt zakodował w swoim płótnie okoliczności morderstwa, którego był świadkiem. Dekoracje, harmonijne ramy kompozycyjne, umiejętne ustawienie światła i cienia, atmosfera oraz klasyczne ciemne tło, wszystko to sprawia, że sam film przypomina odrodzone płótno Rembrandta.

 

 Śmietnisko

Wasteland

 

 

Słynny nowojorski artysta z największego na świecie wysypiska odpadów znajdującego się na obrzeżach Sao Paulo, przechodzi na plan filmowy. Ze znalezionych na składowisku śmieci tworzy portrety miejscowych zbieraczy śmieci. Powstałe prace są eksponowane i sprzedawane w Ameryce, co radykalnie zmienia życie wszystkich osób pracujących na składowisku w Sao Paulo. Przeszywający i bardzo emocjonalny obraz, w centrum którego pozostaje prosta, ciężko pracująca i daleka od brazylijskiej sztuki praca. Obraz dotknął miliony widzów na całym świecie, został nominowany do Oscara i otrzymał nagrodę publiczności w Berlinie i Sundance.

 

Handmade Nation

 

 

W 2006 roku niezależna artystka i reżyserka Faith Levin przemierzyła kilka tysięcy kilometrów, aby nakręcić film o odrodzeniu ręcznie wykonanej pracy w dziedzinie projektowania i sztuki użytkowej. 15 miast Ameryki, 50 wywiadów z niezależnymi artystami i projektantami oraz około 80 godzin materiału źródłowego zostały zmontowane w filmie pokazującym i wyjaśniającym zjawisko ręcznie robionych prac, które angażuje coraz więcej Amerykanów. Dlaczego już nie lubią produktów przemysłowych, dlaczego młodzi chłopcy i dziewczęta zaczynają robić na drutach i szyć własnymi rękami, otwierać małe sklepy i wymyślać małe targi?

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (ORLEN Paczka) już od 149,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium