Sztuka kradzieży
The Art of the Steal
Film opowiada historię walki o unikalną kolekcję obrazów dr. Alberta Burnsa po jego śmierci. Kolekcja obrazów impresjonistów, postimpresjonistów i modernistów (w tej kolekcji obrazów Cezanne'a i Picassa była więcej niż w zbiorach muzeów) została oszacowana przez ekspertów na 25 miliardów dolarów. Po śmierci kolekcja przyciąga zainteresowanie największych graczy: od największych muzeów świata i domów aukcyjnych po międzynarodowe korporacje i głównych polityków. Ale wola Burnsa mówi, że kolekcja nigdy nie opuści swojej małej rezydencji w Pensylwanii. Ukazany w filmie skandal łączący stosunki wszystkich warstw społeczeństwa amerykańskiego, zamienia się w podróż z elementami thrillera, a samo tajemnicze zniknięcie kolekcji, przechodzi do historii jako jedna z najbardziej znanych kradzieży na świecie.
Helvetica
W 50 rocznicę stworzenia czcionki o tej samej nazwie (1957), która stała się najpopularniejsza we współczesnym świecie, Gary Hastwitt wyprodukował niezależny pełnometrażowy film o grafice, typografii i kulturze wizualnej. Celem filmu było ukazanie piękna i wpływu czcionki na nas, świeże spojrzenie na litery otaczające ludzi w codziennym życiu. Miasta - jako zestaw znaków i nagłówków, coś reklamującego lub oświecającego - czym byłoby bez napisów i czcionek? Film został nakręcony w USA, Anglii, Holandii, Niemczech, Belgii i Szwajcarii, wywiady z czołowymi projektantami i drukarniami (Massimo Vinelli, Eric Spikerman, Michael Bjerut), którzy opowiadają o swojej pracy, ludzkiej interakcji ludzi, postmodernizmie i estetyce czcionek.
Sztuka reklamy
Art and Copy
Żywy, dowcipny i bardzo fascynujący film poświęcony reklamie we wszystkich jej aspektach oraz ludziom, którzy z reklamą pracują: reżyserom, twórcom, artystom i copywriterom. Kilkunastu profesjonalistów mówi o tym, jak zaczęła się ich przygoda z reklamą, o strukturze, którą muszą pokonać każdego dnia, i o konsumentach, którzy nieustannie skarżą się na wszechobecność reklam. Jak i dlaczego legendarne kampanie "Justo Do It", "Think Different", "I love NY" uzależniły miliony ludzi, zamieniając zwykłe produkty w kultowy obiekt i styl życia. Co pojawiło się wcześniej - reklama czy konsumpcjonizm? – zagadnienie pokazane jest na przestrzeni ostatnich 30 lat działalności reklamowej – również w rysach twarzy, które na nas wpłynęły i jednocześnie pozostały zupełnie nieznane.
!Women Art Revolution
Yoko Ono, Cindy Sherman, Marina Abramovich i Guerilla Girls - 40 lat temu kobiety nie uprawiały sztuki zbyt dużo, ale we wczesnych latach 70. wszystko się zmieniło, kobiety zaczęły nie tylko robić karierę, ale także tworzyć prowokacyjne przedstawienia i pokazywać swoje prace w muzeach. Rola kobiet, ich wpływ na sztukę, walka z męskim szowinizmem i stereotypami płciowymi to przedmiot badań Lynn Hershman. W połowie lat 60-tych, ona, początkująca artystka, wypożyczyła aparat fotograficzny i zaczęła fotografować swoje koleżanki. Prace trwały przez dwie dekady: liczne wywiady, autentyczne historie, skandaliczne koleżanki- artystki. Rezultatem jest ekscytujący, pełny faktów i przykładów film o kobiecych zamieszkach w sztuce, okraszony doskonałymi monologami.
Beautiful Losers
"Beautiful Losers" - prawdziwa encyklopedia codziennego życia subkultur młodzieżowych Nowego Jorku w latach 90. To historia grupy niezależnych artystów i projektantów, którzy założyli nowy ruch artystyczny, którego wartości estetyczne oparte są na filozofii ulicy i wolności: graffiti, muzyce indie i skateboardingu. Prawie wszyscy bohaterowie filmów przeszli od zera do szerokiego uznania, a największą wartość w ich pracy pozostaje umiejętność robienia tego, co chcą i swobodnego rozporządzania swoim życiem. Przed kamerą kilkadziesiąt osób mówi o fenomenie popularności i uznaniu tych, którzy nie chcieli się wyróżnić i "zrobili dla siebie sztukę".
Objectified.
Objectified to pełnometrażowy film dokumentalny o naszych złożonych relacjach z produkowanymi przedmiotami, a także z ludźmi, którzy je projektują. To spojrzenie na kreatywność w pracy za wszystkim, od szczoteczek do zębów po gadżety techniczne. Ukazanie świata projektantów, którzy na co dzień badają, ponownie oceniają i ponownie tworzą nasze środowisko. Chodzi również o osobistą ekspresję, tożsamość, konsumpcjonizm i zrównoważony rozwój. Dzięki prawdziwym, realnym materiałom i dogłębnej rozmowie, film dokumentuje procesy twórcze niektórych najbardziej wpływowych projektantów produktów na świecie i przygląda się, jak rzeczy, które robią, wpływają na nasze życie. Czego możemy się dowiedzieć o tym, kim jesteśmy i kim chcemy być, z przemiotów, którymi się otaczamy?
Andy Warhol. The Complete Picture
Dwuczęściowa biografia Andy Warhola jest jedną z najbardziej udanych prób Chrisa Rodleya prześledzić i zrozumieć życie kultowego artysty, pisarza, reżysera, który otworzył świat popkulturze i z powodzeniem zjednoczył sztukę i handel. Film stopniowo, scena za sceną, ukazuje widzowi pełny obraz życia człowieka, który stał się przedmiotem sztuki i uwielbienia, symbolem sukcesu i zwycięskiego produktu komercyjnego. Stale występując publicznie, Warhol ukrywał prawie wszystko, co dotyczyło samego siebie. W filmie Rodleya, Warhol pojawia się nie tylko jako legenda i obiekt uniwersalnego kultu, ale także jako nieśmiały, melancholijny człowiek, żyjący wszytskimi zmysłami.
Nightwatching
Jedna z najbardziej malowniczych i pięknych ekranizacji reżysera-artysty Greenaway'a o Rembrandcie oraz jego tajemniczym płótnie "Rifle Company" z 1642 r., znanym jako "Night Watch". W gatunku nie jest to dokument, ale produkcja, oparta na prawdziwych konwencjach. Przez ostatnie 300 lat historycy sztuki próbują rozszyfrować wskazówki artysty o nieujawnionym morderstwie, które pozostawił w swojej pracy. Według reżysera, który przedstawił odbiorcy prawdziwą powieść kryminalną związaną z obrazem, Rembrandt zakodował w swoim płótnie okoliczności morderstwa, którego był świadkiem. Dekoracje, harmonijne ramy kompozycyjne, umiejętne ustawienie światła i cienia, atmosfera oraz klasyczne ciemne tło, wszystko to sprawia, że sam film przypomina odrodzone płótno Rembrandta.
Śmietnisko
Wasteland
Słynny nowojorski artysta z największego na świecie wysypiska odpadów znajdującego się na obrzeżach Sao Paulo, przechodzi na plan filmowy. Ze znalezionych na składowisku śmieci tworzy portrety miejscowych zbieraczy śmieci. Powstałe prace są eksponowane i sprzedawane w Ameryce, co radykalnie zmienia życie wszystkich osób pracujących na składowisku w Sao Paulo. Przeszywający i bardzo emocjonalny obraz, w centrum którego pozostaje prosta, ciężko pracująca i daleka od brazylijskiej sztuki praca. Obraz dotknął miliony widzów na całym świecie, został nominowany do Oscara i otrzymał nagrodę publiczności w Berlinie i Sundance.
Handmade Nation
W 2006 roku niezależna artystka i reżyserka Faith Levin przemierzyła kilka tysięcy kilometrów, aby nakręcić film o odrodzeniu ręcznie wykonanej pracy w dziedzinie projektowania i sztuki użytkowej. 15 miast Ameryki, 50 wywiadów z niezależnymi artystami i projektantami oraz około 80 godzin materiału źródłowego zostały zmontowane w filmie pokazującym i wyjaśniającym zjawisko ręcznie robionych prac, które angażuje coraz więcej Amerykanów. Dlaczego już nie lubią produktów przemysłowych, dlaczego młodzi chłopcy i dziewczęta zaczynają robić na drutach i szyć własnymi rękami, otwierać małe sklepy i wymyślać małe targi?
Zobacz także pozostałe wpisy:
- Malowanie po numerach dla seniorów
- Malowanie po numerach w ciąży
- Hieronymus Bosch
- Michał Anioł perfekcjonista epoki renesansu
- Haft diamentowy FAQ
- Pomysły na prezent świąteczny
- Alfons Maria Mucha życie i twórczość ikony secesji
- Impresjonizm w malarstwie
- Malowanie po numerach instrukcja krok po kroku
- Co daje malowanie po numerach
- Frida Kahlo historia talentu i cierpienia
- Vincent van Gogh malarz niedoceniony za życia
- Pablo Picasso malarz wśród poetów
- Andy Warhol
- Gustav Klimt
- Zdzisław Beksiński
- Mistrz współczesnej sztuki afrykańskiej Clement Nwafor
- Surrealistyczny świat Rafała Olbińskiego
- Mistrz iluzji Rob Gonsalves
- Równoległe światy Jacka Yerki
- Polski Salwador Dali Tomasz Sętowski
- Świat marzeń sennych Cristiana Schloe
- 5 malarzy zakochanych w jesieni
- Jeff Rowland inna koncepcja deszczu
- Emerico Imre Toth malarz zakochany w jesieni
- Francis McCrory magia deszczu
- Obrazy na liściach malowane
- Radosny świat kolorów Olgi Darczuk
- Niesamowite obrazy Leonida Afremowa
- Steve Hanks i jego realizm emocjonalny
- Malarstwo abstrakcyjne Eleny Karpinski
- Utracony Raj Tomasa Sancheza
- Nadzwyczajne obrazy z którymi pokochasz zimę
- Śnieżne obrazy Toma Bakera
- Magia Świąt Bożego Narodzenia
- Prezenty do 100 zł na święta których kobieta długo ci nie wybaczy
- Richard Savoie i jego zimowe obrazy pastelowe
- Najlepsze filmy o malarzach
- Jak rozpoznawać dzieła słynnych malarzy
- Justyna Kopania spacery pod gwiazdami
- Wiosenne kwiaty Namaluj własną wiosnę
- Jak dobierać ramy do obrazów po numerach
- Nocne panoramy miast
- Lodowcowy hyperrealizm Zarii Forman
- Niewidomy malarz i jego fantastyczne obrazy
- Van Gogh Alive sztuka w przestrzeni multimedialnej
- Po co komu artterapia
- Subtelność w obrazach Lauri Blank
- Jak zwalczyć negatywne emocje za pomocą pędzla
- Najbardziej orzeźwiające obrazy tego lata
- Koty wybitnych malarzy
- Obrazy znanych NIEmalarzy
- We dwoje
Zobacz również:
Nowości